Interwencja 01.06.2019

Interwencje

03.07.2019

Magdalena Badura

Interwencja 1.06.2019 rok rozpoczęta o 16:45, w Powroźniku (miejscowość koło Krynicy-Zdroju). Po wylegitymowaniu się oraz przedstawieniu opiekunowi psa zakresu kontroli, zostaliśmy wpuszczeni na posesję przez opiekuna psa oraz dwie nastoletnie córki. Interwencja dotyczyła przetrzymywania w nieodpowiednich warunkach bytowych, około 5 miesięcznego szczeniaka (samca) o imieniu Rambo, trzymanego na ciężkim łańcuchu przymocowanym do budy która była ustawiona w pełnym słońcu. Szczeniak bez dostępu do wody!  
Pies odżywiony prawidłowo.

Pies brudny, śmierdzący, z licznymi kołtunami.  
Pies waży około 4 kg, jest wesoły, bardzo przyjacielski w stosunku do ludzi. Szczeniak był trzymany na łańcuchu z którego nigdy nie był spuszczany! Łańcuch o długości 3,50 m., za ciężki w stosunku do wagi psa. Obroża na szyi psa była za mocno zapięta, dochodziło do podduszania psa.  

Po 15 minutach od rozpoczęcia interwencji (w czasie pisania zaleceń pokontrolnych), na posesję przyjechała kobieta która twierdziła, że jest opiekunką psa i kazała mam opuścić jej posesję i pokazać nakaz wejścia na posesję. Z uwagi na okoliczności wezwano patrol Policji. Po przybyciu z Muszyny patrolu Policji, dalszą ciąg interwencji prowadzono w ich asyście. 

Na szyi w miejscu obroży pies nie miał sierści, miał rozległe otarcie naskórka na szyi. Opiekunka stwierdziła, że pies ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie jednak ich nie miała w czasie interwencji.
Buda dziurawa, długości 81 cm, szerokości 51 cm, nieocieplona, ustawiona na ziemi. Otwór włazowy prawidłowy, próg jest. Dach budy spadzisty pokryty blachą.

Jedna miska wypełniona resztkami: chlebem i kawałkami starego mięsa.

Zalecenia pokontrolne.

Na prośbę inspektorów oraz policji opiekunowie psa zgodzili się zabrać psa do domu, do czasu zrobienia psu kojca oraz zrealizowania pozostałych zaleceń. 

Z uwagi na fakt, że opiekunowie psa nie chcą zabrać psa na stałe do domu wydano poniższe zalecenia:

1. Zrobić kojec dla szczeniaka.

2. Budę: uszczelnić, ocieplić, postawić na palecie, dać do budy siano lub słomę oraz ustawić ją w zacienionym miejscu. Drugą paletę ustawić obok budy. 

3.  Zabezpieczyć psu stały dostęp do czystej wody.

4. Zabezpieczyć karmę dla szczeniąt.

5. Pokazać do wglądu aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie.

6. Udać się do lecznicy weterynaryjnej aby lekarz weterynarii ocenił ranę – otarcia na skórze szyi.

7. Wykąpać psa.

8. Wyprowadzać psa na spacer.

Termin rekontrolii ustalono z opiekunami na 5.06.2019r.